Energia

Awaryjne oświetlenie na żarówkach LED 12v

W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak można zrobić awaryjne oświetlenie dzięki żarówkom LED na napięcie 12V. Może się nam ono przydać w rozmaitych sytuacjach, gdy tylko zabraknie prądu w sieci elektroenergetycznej. Wykonanie systemu jest wyjątkowo proste i wymaga użycia bardzo niewielkiej ilości elementów.

Zasilanie bateryjne

Zwyczajne żarówki, pracujące na napięciu sieciowym 230V, mogą być uruchomione tylko wtedy, gdy do naszego domu lub mieszkania dociera prąd z sieci. Jeśli natomiast tego prądu zabraknie, nastają ciemności. Takich lamp nie można bowiem zasilić z żadnego akumulatora ani baterii. Co innego jest w przypadku, gdy mamy 12v żarówki LED. Te pracują na takich parametrach prądowych, że spokojnie mogą wykorzystać energię zgromadzoną w akumulatorze, choćby samochodowym. W normalnych warunkach pobierają napięcie z sieci energetycznej, które po drodze jest transformowane za pomocą specjalnego zasilacza. Natomiast w momencie awarii prądu sieciowego, mogą łatwo przełączyć się na zasilanie bateryjne. Możemy albo robić to ręcznie, albo też wykorzystać specjalne urządzenie, które będzie wykonywało takie przełączenie automatycznie. Wtedy, gdyby zabrakło prądu, w naszym lokalu nie zapanują egipskie ciemności.

Jak to działa?

Najczęściej systemy awaryjnego zasilania, z których mogą bez problemu korzystać żarówki LED 12v, opierają się na wykorzystaniu zwykłego akumulatora, identycznego jak do instalacji alarmowych. Dzięki niemu zawsze posiadamy niezbędny rezerwuar energii elektrycznej. Za utrzymanie baterii zawsze naładowanej odpowiada specjalne urządzenie, które można kupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Ma ono dwie funkcje: Gdy w sieci energetycznej płynie prąd, akumulator jest ładowany tak, by zawsze był pełny. Natomiast w razie zaniku napięcia, żarówki LED 12v zostają automatycznie natychmiastowo przełączone na prąd z baterii, dzięki czemu nie tracimy oświetlenia w pomieszczeniu. Wszystko działa całkowicie automatycznie, nie musimy nic sami robić, przejmować się ładowaniem akumulatora, ani przełączaniem źródła zasilania naszych żarówek.
Dzięki temu, że żarówki LED 12v posiadają bardzo niski pobór prądu, zanim akumulator zostanie rozładowany minie bardzo wiele godzin. Dlatego też stosując je jako nasze źródło oświetlenia, możemy nie tylko płacić niższe rachunki, ale niejako automatycznie zyskać możliwość stworzenia bardzo prostej instalacji zasilania awaryjnego. Będzie to na pewno bardzo przydatne dla mieszkańców obszarów podmiejskich i wiejskich, gdzie zaniki zasilania sieciowego nie są niczym nadzwyczajnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij