Dziecko

Fotelik samochodowy – niepotrzebne zawracanie głowy?

Fotelik samochodowy to niezbędny element każdej podróży z dzieckiem. Do przeszłości, na szczęście, odeszły już praktyki polegające na przewożeniu dzieci na kolanach dorosłych pasażerów. W dobie powszechnego konsumpcjonizmu i reklam krzyczących do nas z każdej strony, rodzic może się jednak zastanawiać, czy taki fotelik to nie jest zbędny wydatek, czy to nie jest “przereklamowane”.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo nigdy nie będzie przereklamowane. Jeżeli tylko podróżuje z nami dziecko, jesteśmy zobowiązani ponieść koszt zakupu fotelika/fotelików samochodowych. Przewożenie dziecka bez fotelika, jeśli waży ono mniej niż 36 kg, jest karane mandatem.
Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik musi zostać dobrany do wzrostu i wagi naszego dziecka. Choć wydaje się to oczywiste, często rodzice zbyt długo przewożą dzieci w fotelikach, z których one już “wyrosły”. Nie idźmy tą drogą.
Jeśli chcemy, by fotelik służył dziecku jak najdłużej, zainwestujmy w foteliki samochodowe 9-36 kg. Pozwalają nam one na przewożenie dziecka w samochodzie przez bardzo długi okres.

O czym należy pamiętać

Foteliki samochodowe 9-36 kg mogą okazać się za małe, zwłaszcza dla starszych już dzieci. Konieczny będzie wtedy zakup fotelika 15-36 kg.
Należy także upewnić się, że fotelik samochodowy, który chcemy kupić, jest kompatybilny z modelem naszego auta. Jest to niezbędne, by wiedzieć, że bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie.
Poza tym, głowa dziecka nie powinna wystawać ponad górną krawędź fotelika. Należy zminimalizować ryzyko kontaktu dziecka z wnętrzem samochodu w razie wypadku.
Jak prawidłowo umieścić fotelik w samochodzie
Aby prawidłowo zainstalować fotelik, należy:
ustawić go pod odpowiednim kątem,
upewnić się, że fotelik jest stabilny (nie może się kołysać ani przesuwać),
sprawdzić czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte,
zawsze przed zakupem upewnić się, że fotelik jest odpowiedni do naszego samochodu.

Gondola zamiast fotelika

Gondoli w zastępstwie dla fotelików samochodowych 9-36 kg mówimy stanowcze NIE. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem obrażeń dziecka podczas ewentualnego wypadku, gdyż dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Takie rozwiązanie jest bezzasadne, a poza tym pogarsza warunki bezpieczeństwa.

Foteliki samochodowe = bezpieczniejsza podróż

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym rozwiązaniem dla naszych dzieci podczas podróży jest zakup i zamontowanie fotelika samochodowego. Musimy go dopasować do wymiarów naszego dziecka, pamiętając jednak, że cena nie liczy się tak bardzo jak bezpieczeństwo. Foteliki samochodowe 9-36 kg to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy korzystać z jednego fotelika jak najdłużej. Nie zapominajmy przy tym o sprawdzeniu jego parametrów, by zawsze dojechać z naszymi dziećmi tam, gdzie zaplanowaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij